دیجیتال مارکتینگ چیست؟ معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ معرفی بهترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال

اگر تا حالا کارکردن یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ را دیده باشید متوجه خیره‌شدن او به مانیتور، تایپ و کلیک کردن شده‌ باشید. شاید اگر اکسی مسئولیت و وظیفه ی یک کارشناس بازاریابی دیجیتال را نداند با خودش فکر کند که درحال وقت گذارنی و وبگردی یا چت‌های بی‌هدف است. اما واقعیت چیز دیگری است!

واقعیت این است که در همان حال که در حال نوشیدن چای و قهوه‌اش هست، کارشناس دیجیتال مارکتینگ مجموعه مشغول بررسی رفتار کاربران و پیش‌بینی برنامه‌های مختلف برای فروش میلیونی محصولات است.

الان نظرتان درباره این شغل تغییر کرد نه؟ برای اینکه بیشتر سر از کار کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در بیاورید پیشنهاد می‌کنم این مقاله‌ را تا انتها مطالعه کنید!

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

در این مقاله سعی میکنیم خیلی ساده و روان به این سوال این روزهای شما که دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال چیست پاسخ دهیم. تاکتیک ها و ابزارهای آن را معرفی کنیم و با وظایف یک مدیر و کارشناس دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌های مختلف بیشتر آشنا شویم.

دیجیتال مارکتینگ در یک کلام یعنی بازاریابی با ابزارهای دیجیتال. اما وقتی که یک دیجیتال مارکتر به صفحه نمایش لپ تاپ یا گوشی خود خیره شده چه کار میکند؟ دقیقا با چه ابزارهایی سر و کار دارد؟ و چگونه خدمات و محصولات تولیدی خود را می فروشد؟ داستان یک دیجیتال مارکتر بیشتر از این است که بخواهیم در یک پاراگراف شرح دهیم.

باتوجه به دسترسی امروز مردم به اینترنت، تعداد افرادی که هر روز آنلاین می شوند همچنان درحال افزایش است. در یک تحقیق ثابت شده است که استفاده ثابت از اینترنت در میان بزرگسالان در سه سال گذشته 5 درصد زیاد شده است. در نهایت این بر روی روش خرید مردم نیز تاثیر گذاشته است!

نیل پتلنیل پتل (Neil Patel) که یک دیجیتال مارکتر معروف است به گفته مجله مشهور فوربز جزء لیست 10 نفره‌ی بهترین دیجیتال مارکترهای دنیاست، به این سوال که دیجیتال مارکتینگ چیست اینطور پاسخ می دهد:

«دیجیتال مارکتینگ به هر روشی از بازاریابی خدمات و محصولات می‌گویند
که از طریق دستگاه‌ای الکترونیکی انجام می‌شود».

بازاریابی به معنای برقراری ارتباط با مخاطبان شما در یک مکان و زمان مناسب معنی داشتهاست، اما امروزه بازاریابی یعنی ملاقات با کاربران در جایی که آنها اکنون وقت خود را می‌گذرانند، یعنی: اینترنت!

ما در مورد بازاریابی دیجیتال بعنوان یک روش واقعاً موثر برای جذب، تعامل و لذت کاربران از طریق فضای آنلاین صحبت می کنیم. اما هنوز سوالات زیادی از مردم سراسر جهان در مورد دیجیتال مارکتینگ طرح می شود. برای همین برای رفتن به هر قسمتی که برایتان سوال است کافی است روی پیوند مربوطه در کادر زیر کلیک کنید تا ببینید امروزه دیجیتال مارکتینگ چگونه انجام می شود.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ بر اساس گفته ی نیل پتل یعنی تمام تلاش های بازاریابی که از دستگاه‌های الکترونیکی متصل به اینترنت استفده می کنند. مشاغل مختلفی از کانال های ارتباطی اینترنت مثل موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی، ایمیل و بسیاری دیگر از موارد مشابه برای ارتباط با مشتریان فعلی و احتمالی آینده استفاده می کنند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین بازاریابی دیجیتال انجام شده در طول تاریخ بشربه بیش از 100 سال پیش برمیگردد. رادیو در سال 1896 میلادی اختراع شده است. 10 سال طول کشید تا رادیو به یک محصول عمومی بدل شود و اکثر مردم جهان از آن استفاده کنند، این همان بخش از تاریخ است که مردم به فکر تبلیغات از آن افتادند. اولین تبلیغات در رادیو به یک اجرای اُپرا مربوط می شود که پس از پخش تبلیغ در یک چشم بهم زدن بلیط‌های آن اجرا به فروش رفت، این زمان دقیقا لحظه‌ی تولد دیجیتال مارکتینگ بود.

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

در بازاریابی عصر جدید که به آن در اصطلاح بازاریابی آنلاین هم گفته می شود، شما با کمک اینترنت و با استفاده از ابزارهای دیجیتال که به آن اشاره می کنیم با سرعت و دقت بیشتری می توانید با مشتریان کسب‌وکار خود ارتباط برقرار کنید. کمپین‌های خود را به سادگی و لحظه ای بررسی کنید و اگر بازدهی خوبی با توجه به بودجه‌ای که برای آن صرف کرده‌اید نداشته باشد می توانید آن را لغو کنید. حتی در بازاریابی دیجیتال برای تحلیل رفتار مخاطبان در پاسخ به این سوال که کدام نوع کمپین می تواند موثر باشد از آزمون A/B به صورت آنلاین استفاده کنید تا دریابید که کدام کمپین موفق‌تر بوده و تعامل بیشتری داشته است! این کار باعث می شود هزینه ها و بازدهی شما بسیار بهبود پیدا کند.

بازاریابی آنلاین یا بازاریابی آفلاین؟
بازاریابی آنلاین یا بازاریابی آفلاین؟

مزیت‌های عمده دیجیتال مارکتینگ

چند مزیت اصلی که در بازاریابی اینترنتی وجود دارد را معرفی میکنیم:

 • هدف گیری دقیق‌تر برای فروش بهتر محصول و خدمت

اگر تبلیغات خود را در تلویزیون، مجله یا بیلبورد محیطی منتشر کنید، کنترل محدودی بر روی اینکه چه افرادی با چه ویژگی‌هایی این تبلیغ را می‌بینند، دارید. بازاریابی دیجیتال این امکان را به شما می‌دهد که مخاطبان خاص خود را شناسایی و هدف قرار دهید تا تبلیغات را با بازدهی بالا منتشر کنید.

به عنوان مثال میتوانید تبلیغات خود را به مخاطبان خاصی بر اساس ویژگی‌هایی مثل سن، جنسیت، موقعیت مکانی، علایق و … نشان دهید. یا با کمک SEO محتوای خود را به افرادی که بدنبال کلمات کلیدی خاصی هستند به نمایش بگذارید.

 • بازاریابی دیجیتال از بازاریابی سنتی مقرون به صرفه‌ است.

دیجیتال مارکتینگ این امکان را برای شما فراهم می کند که به صورت لحظه‌ای کمپین‌های خود را ردیابی کرده و هزینه‌های خود را مدیریت کنید. مثلا اگر کمپین A از کمپین B تاثیرگذاری بیشتری دارد، بودجه ی خود را به A اختصاص دهید تا از هدر رفت هزینه برای کمپین دوم جلوگیری کنید. این ارزیابی در مورد بازاریابی سنتی سخت است! مثلا شما نمی توانید به طور دقیق عملکرد یک بیلبورد تبلیغاتی و بازدهی آن را بسنجید!

یک استراتژی درصد دییتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا به طور مداوم عملکرد خود را بهبود ببخشید و کانال‌های تبلیغاتی درستی برای هزینه‌ها اختصاص دهید.

در یک کلام، دیجیتال مارکتینگ یک راه حل مقرون به صرفه‌تر است و فرصت‌های منحصربه‌فردی برای شما ایجاد می کند.

 • با کمک بازاریابی دیجیتال می توانید از رقبای بزرگ خود سبقت بگیرید.

اگر یک کسب‌وکار کوچک دارید احتمالا برایتان سخت است که با برندهای مطرح در صنعت خود رقابت کنید! آن‌ها میلیون‌ها دلار سرمایه برای تبلیغات تلویزیونی یا محیطی اختصاص می دهند. با کمک دیجیتال مارکتینگ می توانید در بعضی از موارد از بازیکنان بزرگ صنعت جلو بزنید! شاید می پرسید که چطور ممکن است؟!

به عنوان مثال می توانید کلمات کلیدی را که به محصول یا خدمت شما مرتبط هستند شناسایی کرده و محتوای باکیفیت خلق کنید تا به شما در بهبود رتبه‌ی موتورهای جستجو کمک کند. موتورهای جستجو برایشان اهمیت ندارد که کدام برند بزرگتر است! مهم کیفیت محتوا و بازخوردی است که از مخاطبین می گیرند. علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی فضایی عالی برای پیشی‌گرفتن از رقبا فراهم کرده اند، کافی‌ست کمی خلاق باشید!

 • بازاریابی دیجیتال قابل انداه گیری است.

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند که تمام معیارهایی که برایتان مهم است را اندازه بگیرید! مثلا تعداد نمایش تبلیغات، کلیک‌ها، بازدیدهای موفق و بازدیدهای ناموفق، تعداد اشتراک ها و آیتم‎‌های دیگر!
این یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مزایای بازاریابی دیجیتال است؛ درحالی که تبلیغات سنتی در اندازه‌گیری دقت بسیار کمکتری دارند.

مثلا اگر در یک روزنامه تبلیغی را منتشر کرده‌اید سخت است که تعداد افرادی که تبلیغ شما را دیده‌اند را متوجه شوید! این کار واقعا دشوار است! هیچ روش مطمئنی برای این کار وجود ندارد! اما در دیجیتال مارکتینگ این اندازه‌گیری ها در چند ثانیه ممکن است.

انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 • بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • ارسال پوش نوتیفیکیشن
 • کوتاه کننده‌ی لینک
 • چت آنلاین
 • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
 • انتشار رپورتاژ آگهی
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آن
 • تحلیل داده و آنالیز

بهینه‌سازی موتور جستجو

وقتی مکالمات مدیران و کارشناسان کسب‌وکار امروزی را مرور کنید، SEO یکی از اصطلاحاتی است که بسیار به گوشتان می‌خورد. کاربران بسیاری بلافاصله پس از اینکه سوالی در ذهنشان شکل می‌گیرد، برای یافتن پاسخ آن در موتورهای جستجو مثل گوگل جستجو می کنند. در نتیجه بسیار مهم است که در نتایج گوگل ظاهر شوید و هنگام نیاز کاربر، با ارائه‌ی خدمت یا محصول خود به سوالش پاسخ دهید. موتورهای جستجو به‌خصوص گوگل این روزها بعنوان یک پاسخ‌گر عمل می کنند. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ زیادی در اینترنت ساخته‌شده‌اند تا به شما در بهینه‌سازی موتور جستجو کمک کنند. اینجا بعضی از این ابزار کاربردی را معرفی می‌کنیم:

MOZ

MOZ یکی از بهترین ابزارهای جستجو در زمینه SEO است. همانطور که در بالا گفتیم بهینه سازی موتور جستجو یا سئو یک استراتژی قدرتمند در دیجیتال مارکتینگ است که به کسب و کار شما برای تبدیل ترافیک به مخاطب کمک می کند. شما برای بهینه سازی وب سایت خودتان به تلا و زمان زیاید نیاز دارید، بنابراین ابزار سئو می توانند در این راه به کمک شما بیایند. این ابزار به شما برای ردیابی عملکرد رقبا، بک لینک‌هایی که دارند و نوسانات کلمات کلیدی مرتبط کمک می کنند. با تحلیل نتایج MOZ می توانید استراتژی خود را درست تعیین کنید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مختلف دیگری مثل الکسا، SimilarWeb، SEMrush و Ahrefs هم وجود دارد که به کارشناسان بازاریابی دیجیتال کمک می کنند کانال های ورودی و خروجی مخاطبان را تحلیل و رتبه‌ رقبا را رصد کنند. این آمار و اطلاعات در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی هم کاربرد بالایی دارند.

ایمیل مارکتینگ

همه‌ی ما در زمان چک کردن inbox یا صندوق ورودی پیام‌های خود متوجه پیام‌هایی از سوی افراد یا مجموعه‌های ناشناس شده‌ایم. این پیام‌ها درواقع روش بازاریابی با ایمیل‌اند.

قدمت اولین ایمیل به سال 1971 برمیگردد. اما جالب است که با توجه به رشد سریع فناوری، همچنان قسمت بزرگی از هزینه‌های دیجیتال مارکتینگ صرف ایمیل مارکتیگ می شود. ایمیل مارکتینگ یکی از مهم‌ترین روش های بازاریابی دیجیتال است. ابزارهای مختلفی برای ایمیل مارکتینگ وجود دارند که اینجا به یک مورد پرکاربرد در ایران اشاره می‌کنیم:

Mailerlite

میلرلایت یکی از ابزارهای پرکاربرد در زمینه ایمیل مارکتینگ است که توسط دو کارآفرین راه‌اندازی شده است. به دلیل هزینه‌های مناسب این ابزار، به عنوان ارزان‌ترین ابزار ایمیل مارکتینگ شناخته می‌شود. با کمک این سرویس می‌توانید استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ را به ساده‌ترین شکل اجرا کنید. این ابزار دارای بخش‌های زیادی است که به شما این امکان را می‌دهد تا ایمیل‌های زمان‌بندی شده، ایمیل‌های خودکار و ایمیل‌هایی زیبا و جذاب با چیدمان دلخواه برای مخاطبان خود طراحی و ارسال کنید.

ایمیل مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ بیشترین بازدهی را بین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ دارد.

برای ایمیل مارکتینگ می‌توانید از سرویس‌های ایرانی که به خوبی نیاز مارکترها را رفع می‌کند هم استفاده کنید. میل‌تاز، میل‌چی، نامه‌رسان چابک از سرویس‌دهنده‌های ایرانی و Marketo، Emma و Mailchimp از ابزارهای قدرمتند خارجی هستند که برای اجرای کمپین‌های ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کنند.

تبلیغات کلیکی | CPC

تبلیغات کلیکی (Cost per click) در فضای آنلاین یکی دیگر از پرطرفدارترین نوع تبلیغات در دیجیتال مارکتینگ شناخته می شود. این نوع از تبلیغات نخستین‌بار در سال 1996 معرفی شد. Cost Per Click به معنای هزینه هر کلیک میباشد. در واقع هزینه‌ی شما بر اساس تعداد کلیک‌هایی که روی تبلیغات انجام شده پرداخت می‌شود. این هزینه بین نشان‌دهنده تبلیغ و سرویس واسطه تقسیم می‌شود. نحوه‌ی عملکرد این نوع تبلیغات بسیار هوشمندانه است. تبلیغات کلیکی انواع مختلفی دارد که به یکی از پرکاربردترین روش‌ها در زیر اشاره‌ می‌کنیم:

گوگل ADS

از بارزترین مثال‌های موجود برای تبلیغات کلیکی، تبلیغات اسپانسری گوگل در صفحات نتایج است. این سیستم وسیع تبلیغاتی گوگل به نام Google ADWords شناخته می شود و دارای چندین قسمت بوده که مهم‌ترین آن تبلیغات بر اساس کلمات کلیدی جستجو شده در موتور جستجوی گوگل است.

مثلا شما خواهان سفارش دادن تبلیغی برای محصول خودتان هستید. مثلا محصول ما لباس مجلسی است. گوگل به صورت خودکار و با کمک هوش مصنوعی و رفتار کاربر کلمه لباس مجلسی را با تبلیغ شما لینک می کند و هر جا که کاربر عبارت لباس مجلسی یا کلمات مشابه را جستجو کند بر اساس هزینه‌ای که مشخص کرده‌اید تبلیغ شما به مخاطب نمایش داده می‌شود. نزدیک به 98% کاربران موقع جستجو در گوگل اولین لینک‌های نمایش داده شده در گوگل را انتخاب می‌کنند.

ریتارگتینگ، PPC و … از انواع دیگر تبلیغات کلیکی هستند که در دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌شود.

ارسال پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن پیامی شبیه به پیام کوتاه (SMS) است اما با این تفاوت که می‌تواند در بسیاری از ابزارها مثل اپلیکیشن، سیستم‌عامل‌ها و مرورگر وب ارسال شود و نیازی به داشتن اطلاعات بیشتر از مشتری مثل شماره تماس و … نیست. کاربر به اختیار خود امکان دریافت پوش نوتیفیکیشن را تعیین می‌کند. این پیام شامل تیتر، متن و عکس می‌تواند باشد که باعث بازگشت دوباره کاربران به وب‌سایت یا اپلیکیشن شما می‌شود.

پوش نوتیفیکیشن به‌دلیل افزایش نرخ بازگشت کاربران یکی از ابزارهای مهم دیجیتیال مارکتینگ است. روزانه میلیون‌ها پوش نوتیفیکیشن با هدف‌های تبلیغاتی یا اطلاع‌رسانی کاربران سراسر دنیا دریافت می‌کنند.

سرویس‌های مختلفی برای ارسال پوش نوتیفیکیشن در ایران فعالیت می‌کنند که به سرویس پوشه، نجوا و پوش‌نامه می‌توان اشاره کرد. در حال حاضر یکی از اثرگذارترین شیوه‌های تبلیغات اینترنتی، ارسال پوش نوتیفیکیشن است. مثلا با کمک پوش نوتیفیکیشن می‌توانید در مورد یک محصول یا پیشنهاد ویژه به منظور افزایش فروش اطلاع رسانی کنید.

کوتاه‌کننده‌ی لینک

از زمانی که اینترنت سر‌وکله‌اش پیدا شد، لینک‌ها یا همان پیوندها راهی بودند برای ارتباط صفحات با یکدیگر. حتما تا الان شماهم با لینک‌های کوتاه شده با حروف‌های کوچک و بزرگ روبه‌رو شده‌اید! مثلا https://zaya.io/dm یک لینک کوتاه شده‌ی این محتواست که اگر بر روی آن کلیک کنید همین محتوا در پنجره‌ای دیگر برایتان به نمایش درخواهد آمد.

کوتاه‌کننده‌های لینک (Url Shorener) به ابزارهایی گفته می‌شود که لینک‌های شما را کوتاه و سفارشی میکنند. با این ابزار می‌توانیم لینک‌هایی کوتاه بسازیم تا ساده‌تر اطلاعات را به کاربران دیگر منتقل کنیم.

کوتاه کننده لینک ابزار دیجیتال مارکتینگ
کوتاه‌کننده‌های لینک به آدرس‌های اینترنتی زیبایی میبخشند.

برای فهم بهتر به این لینک دقت کنید:

بهترین هاست ایران کدام است؟ راهنمای خرید هاست برای دیجیتال مارکتینگ بهتر

لینک محتوای بالا این است: https://enekas.agency/the-best-iranian-hosting-companies/
اما پس از کوتاه کردن لینک با ابزاری مثل زایا تبدیل به این شد: https://zaya.io/host
علاوه‌بر افزایش جذابیت ظاهری، انتقال پیام را هم برایمان ساده‌تر کرده است.

سرویس‌های زیادی برای استفاده از این ابزار راه‌اندازی شدهاند که می‌توان به زایا، لینک‌پی، لیش، یون بعنوان ابزار داخلی و goo.ly، bit.ly و … به عنوان کوتاه‌کننده‌های لینک خارجی اشاره کرد.

چت آنلاین

این روزها بلافاصله بعد از ورود به صفحات بسیاری از سایتها، باکس کوچکی پایین صفحه سمت راست یا چپ باز می‌شود که مربوط به چت آنلاین پشتیبانی است و حسِ همراهی و پشتیبانی خوب را به کاربر منتقل می‌کند. ابزار چت آنلاین و گفتگو به شما کمک می‌کند تا با سرعت و کیفیت بهتر با کاربران آنلاین سایت خود ارتباط برقرار کنید و با پاسخ به سوالاتشان در لحظه، نرخ تبدیل محصول یا خدمت سایت را افزایش دهید.

چت آنلاین یکی از عمومی‌ترین ابزار برای توضیح خدمات است. افزایش نرخ تبدیل، کاهش هزینه، افزایش فروش، افزایش اعتماد، دریافت سریع پاسخ و اطلاع از نارضایتی مشتری از مزایای مهم این ابزار دیجیتال مارکتینگ است.

سرویس‌های داخلی مختلفی با امکانات و ویژگی‌های جالب در حال فعالیت هستند، همانند:

 • دیالوگ
 • گفتینو
 • دینگ چت
 • رای چت
 • چتیاتو
 • و …

سرویس های خارجی هم می‌توان به ابزار قدرتمند کریسپ اشاره کرد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی هر روز بیشتر در زندگی روزمره‌ی مردم نفوذ می‌کنند. ما از طریق رسانه‌های اجتماعی مطالب مورد علاقه خود را میخوانیم، با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار و اخبار روز مورد علاقه‌ی خود را دنبال می‌کنیم. امروزه با فراگیر شدن اینترنت پرسرعت و اینترنت همراه، استفاده از شبکه‌های اجتماعی به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده است. با توجه به این موضوع تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی ابزار پرکاربردی در دیجیتال مارکتینگ است.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مزایای بسیاری دارد، همچون:

 • تاثیرگذاری زیاد شبکه‌های اجتماعی بر خرید مشتریان
 • سهولت دسترسی مخاطبان به این رسانه‌ها
 • امکان دیده‌شدن توسط طیف گسترده‌ای از مخاطبان

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ روشی نوین و بسیار موثر در تبلیغات دیجیتال است. اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار از جمله ابزارهایی است که در سال‌های اخیر توسط کارشناسان دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. در این روش، کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا افرادی را بیابند که با توجه به موضوع کسب‌وکار بر تصمیم و رفتار مشتریانشان تاثیر می‌گذارند. آنچه که روش اینفلوئنسر مارکتینگ را متمایز می‌کند این است که کسب‌وکارها می‌کوشند این کار را با وسطه‌ی کسانی انجام دهند که قدرت تاثیرگذاری بشتری دارند یا هزینه‌ی تاثیرگذاری آن‌ها کمتر از هزینه‌ی ارتباط مستقیم با مشتریان است.

ابزارهای مختلفی در زمینه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به کارشناسان کمک می‌کنند، این ابزار عبارتند از:

 • دیما
 • ادسنسور
 • تگرو
 • و …

انتشار رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یکی دیگر از ابزارهای جذاب دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک می‌کند با انتشار محتوایی هماهنگ با سلیقه‌ی کاربر، در سایت‌های انتشار دهنده مورد توجه کاربران قرار گرفته و آن‌ها را به سمت خود جذب کنید.

مدیران کسب‌وکارها هدف‌های مختلفی اقدام به انتشار محتوای رپورتاژ آگهی در رسانه‌های مرتبط با خود می‌کنند. بهبود SEO، روابط عمومی، افزایش فروش و افزایش آگاهی از برند اهدافی هستند که در زمان انتشار رپورتاژ آگهی باید هدف‌گذاری کرد. برای انتشار رپورتاژ آگهی می‌توانید مستقیم با مسئول سایت منتشرکننده رپورتاژ مذاکره کنید یا اینکه با استفاده از پلتفرم‌های انتشار آگهی محتوای خود را در سایت‌های منتخب منتشر و مدیریت کنید. ابزار رپورتاژ آگهی در ارائه گزارش و تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کنند تا بهینه هزینه کنید. تریبون و تسمینو از جمله سرویس‌دهنده‌های رپورتاژ آگهی در ایران هستند که با سایت‌های مطرح بسیاری همچون چطور.کام و خبرگزاری‌های مختلف قرارداد دارند که باعث می‌شود محتوای شما در سطح اینترنت توزیع شود.

ریپورتاژ آگهی روش های دیجیتال مارکتینگ
رپورتاژ آگهی اصولی باعث افزایش آگهی از برندتان می‌شود.

مدیریت شبکه‌های اجتماعی و آنالیز این رسانه‌ها

امروز کاربران بسیاری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند، مثلا خود شما حداقل در 3 شبکه‌ای اجتماعی عضو هستید! در نتیجه حضور فعال در این رسانه‌ها نیاز هر کسب و کاری است. با کمکی جستجو در اینترنت، ابزارهای زیادی برای تحلیل آمار شبکه‌های اجتماعی را پیدا می‌کنید. مدیریت تمام شبکه‌های اجتماعی برندتان در یک داشبورد تاثیر زیادی در پیدا کردن کانال‌های پربازده ارتباط با مشتریان و بهبود کانال‌های ضعیف دارد.

پلتفرم‌های مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی این امکان را به شما می‌دهند که بر اساس تقویم محتوا کسب‌وکار خود مطالب را برای انتشار در زمان مورد نظر تنظیم کیند. علاوه بر این با ارائه گزارش بازخورد کاربرها در مدیریت بهینه شبکه‌های اجتماعی تاثیر بسیاری دارند.

سرویس‌دهنده‌های ایرانی بسیاری وجود دارد که به شما در مدیریت اصولی شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان کمک می‌کند. برخی از این پلتفرم‌ها عبارتند از:

کاوان

سوشیالو

نوین‌هاب

و …

تحلیل داده و آنالیز

در دنیای دیجیتال مارکتینگ، داده حرف اول را می‌زند. پس از اجرای هر کمپین تبلیغاتی با کمک ابزار و روش‌هایی که تا اینجای مقاله توضیح دادیم، لازم است با کمک ابزار مختلف، کمپین‌های اجرا شده را آنالیز کنید. این تحلیل به شما کمک می کند تا در دفعات بعدی اجرای کمپین نرخ تبدیل خود را بهبود دهید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. ابزار مختلفی برای تحلیل کمپین‌های اجرا شده روی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در داخل و خارج ایران وجود دارد که شما در بهبود کمپین یاری می‌رساند. در بخش آخر مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست به معرفی دو پلتفرم حیاتی تحلیل و آنالیز دیتا می‌پردازیم:

متریکس

اولین ابزار معرفی شده در بخش تحلیل و آنالیز اطلاعات سرویس ایرانی متریکس است که باتوجه به تحریم و محدودیت‌های بوجود آمده از سوی سرویس‌دهنده‌های خارجی کمک بسیاری به کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در ایران کرده است. متریکس جزء بهترین ابزار دیجیتال مارکتینگ ایرانی است که با هدف تحلیل رفتار کاربران راه‌اندازی شده است. متریکس به عنوان یک پلتفرم تحلیلگر شخص ثالث، در تلاش است تا نتایج کمپین‌ها در هر یک از شبکه‌ها و کانال‌های تبلیغاتی را به صورت روشن و قابل فهم برای مدیران و کارشناسان ارائه دهد.

استفاده از سرویس متریکس به این سوالات شما پاسخ می‌دهد:

 • کاربران شما چه مشخصات و رفتاری در اپلیکیشن دارند؟
 • هر یک از کاربران شما از چه منبعی جذب شده‌اند؟
 • آیا در جذب کاربران جدید از طریق کمپین‌های تبلیغاتی تقلبی صورت نگرفته است؟

3 سرویس پلتفرم متریکس:

 • Attribution (اتریبیوشن)
 • Analytics (آنالیتیکس)
 • Anti-Fraud (مقابله با تقلب)

گوگل آنالیتیکس Google Analytics

گوگل آنالیتیکس سرویس رایگان طراحی شده توسط شرکت گوگل است که آمار و رفتار کاربران یک وب‌سایت را به مدیران نشان می‌دهد. به زبان سلیس فارسی، گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان برای کسب اطلاعات کلی از ورود تا خروج کاربران وب سایت است. با استفاده از داده‌های گوگل آنالیتیکس علاوه بر کاهش هزینه‌ها و بهینه‌ازی فرآیندهای وب‌سایت، تصمیمات بهتری را میتوانید با کمک اطلاعات واقعی بگیرید.

کاربرد گوگل آنالیتیکس در دیجیتال مارکتینگ بسیار وسیع‌تر از چیزی است که بتوان در یک پاراگراف توضیح داد و شما با کمک این ابزار می‌توانید پاسخ صدها سوال کاملا متفاوت و مختلف را باتوجه به نیازتان به‌دست آورید. در ابزار گوگل آنالیتیکس تمام ارور های یک وب سایت ائم از ارور صفحات دارای مشکل و یا داشتن سرعت کند یک وب سایت برای بازدید کاربران قابل مشاهده و بررسی است.

 

اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال

درحالیکه نسل قدیم از کاهش استفاده جوانان از روش‌های ارتباطی سنتی مثل روزنامه، کتاب‌ها و رادیو گله می‌کند، نسل جدید با استفاده از اینترنت و ابزارهای مختلف ارتباطی، با آغوش باز به استقبال دنیای متفاوت دیجیتال می‌رود. افرادهر روز بیش از پیش زمان خود را در ابزارهای الکترونیکی همچون تلفن‌های همراه، تبلت و لپ‌تاپ می‌گذارنند، بنابراین لازم است کسب‌وکارها با برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی مناسب برای بازاریابی دیجیتال هدف‌گذاری کنند.

جملات بیل گیتس در مورد بازاریابی آنلاین
با کلیات این جمله‌ی بیل گیتس موافقم! باید به فکر بازاریابی آنلاین باشید!

اگر با وجود نشانه‌های تاثیرگذاری دیجیتال مارکتینگ بر دنیای پیرامون شما همچنان این سوال برایتان مطرح است که بازاریابی دیجیتال چرا اهمیت دارد به نکات زیر توجه کنید:

در حال حاضر استراتژی بازاریابی کاملا به بازاریابی دیجیتالی بستگی دارد.

 • به شما در محبوب شدن برندتان کمک می‌کند.
 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری به وجود می‌آورد.
 • به دیده شدن شما در نتایج موتور جستجو (SERP) کمک بزرگی می‌کند.
 • باعث افزایش فروش و در نتیجه افزایش درآمد و سود تجارتتان می‌شود.

 

این مقاله هر روز بروزرسانی و تکمیل می‌شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.