برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چه مجوزهایی لازم است؟

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چه مجوزهایی لازم است؟

برای یک سایت و فروشگاه آنلاین چه مجوزهایی نیاز است؟ اگر شما هم صاحب یک کسب و کار سنتی مثل فروشگاه، شرکت یا حتی مغازه و دکه‌ی کوچک بوده باشید؛ حتما بخاطر می‌آورید که برای اخذ مجوزهای مربوطه کلی دوندگی کردید! از این ساختمان به آن ساختمان، از این اداره به آن اداره! اما امروز در وبلاگ آژانس بازاریابی دیجیتال انعکاس می خواهیم در مورد مجوزهای مورد نیاز برای یک فروشگاه آنلاین صحبت کنیم! آیا واقعا برای این هم به مجوزهای خاصی نیاز داریم؟

بارها گفته‌ایم و بازهم تکرار می کنیم، مدیریت یک فروشگاه آنلاین و اینترنتی نسبت به اداره کردن یک فروشگاه سنتی کار راحت تری است! اما نه اینکه برای شروع یک کسب و کار اینترنتی به هیچ مجوزی نیاز ندارید! از شروع کار و در ادامه به مجوزهایی نیاز دارید که یک به یک در این نوشته به آن می پردازیم. مجوزهایی که کمی زمان بر است اما تمام مراحل آن اینترنتی است و نیازی به طی کردن اداره‌ها مثل مجوزهای فروشگاه های سنتی را ندارید!

آیا واقعا گرفتن مجوز برای فروشگاه اینترنتی ضروری است؟ بدون آن نمی توانیم فروشگاهمان را راه بیندازیم؟

در دنیای اینترنت بدون مجوز هم میتوانید هدف خود را پیش ببرید و در فروشگاه آنلاین خود را برای شروع فروش باز کنید؛ اما از دید بازاریابی این کار شما یک ایراد اساسی دارد.
مشتری که از روش های مختلف، مثل اینستاگرام، موتورهای جستجو و … به سایت شما برای خرید آنلاین محصول مراجعه می کند، ممکن است که تا آن لحظه نه شما را دیده باشد و نه محصولتان را! پس چطوری باید به سایت شما اعتماد کند؟! از کجا مطمئن شود که شما محصول واقعی را برای فروش در سایت ثبت کرده‌اید و بعد از پرداخت پول محصول را برایش می‌فرستید؟!

اگر یک فروشگاه سنتی یا بهتر بگوییم یک فروشگاه فیزیکی داشتید، مشتری با خیال آسوده محصول و جنس شما را از نزدیک بررسی و خرید میکرد و می رفت. اما در مورد خرید آنلاین از فروشگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی باید به مشتری حق بدهیم که به ما و سایتمان اعتماد نکند! پس برای اینکه تا حد ممکن بتوانید اعتماد مشتری که در این بازار پررقابت به سختی بدست آورده اید و سایت شما را بر روی صفحه دیوایس خود میبیند، حداقل با مجوزهایی مثل مجوز اینماد و ساماندهی کمی خیالش را راحت کنید!

حتی ممکن است که با وجود مجوزهای سایت به شما کامل اعتماد نکنند! گاهی هم ممکن است که قیمت محصول در سایت شما کمتر از سایت های دیگر باشد اما بخاطر عدم اطمینان سایت های رقیب را برای خرید آنلاین یا خرید از مغازه را ترجیح دهند.

مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی
چرا کاربران از شما خرید نمی کنند؟

5 دلیل زیر معمولا بعنوان دلایل اصلی خرید نکردن مشتری از سایت شناخته می شوند:

 • اعتماد نداشتن مشتری
 • فروش همه چیز به همه کس!
 • صفحه فروش و طراحی ضعیف
 • ابهام داشتن در مورد محصولات
 • پشتیبانی ضعیف سایت

با این اوصاف باید برای حل بیشتر موارد زیر بدنبال راه حل باشیم تا بتوانیم این عدم اطمینان را کاهش بدهیم. حداقل کاری که می توانید برای جذب اعتماد کاربران انجام دهید اخذ مجوز برای فروشگاه اینترنتی است. در واقع حالا به اصل مطلب در این نوشته رسیدیم، بله! اصل مطلب همان مجوزهای فروشگاه اینترنتی است!

لیست مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اخذ و داشتن بعضی از این مجوزها برای فروشگاه آنلاین شما خیلی هم ضروری نیست. اما داشتن آن ها در سایت و جلوی چشم کاربرها باعث افزایش اعتمادشان به سایت شما می شود که البته این اعتماد در نهایت تبدیل به افزایش فروش اینترنتی و رونق کسب و کارتان خواهد شد. اما نکته ی دیگر اینکه برای یک سری از محصولات و فروششان به اخذ مجوزهای مرتبط از سازمان های مختلف نیاز دارید. راستی شما چه محصولی را برای فروش آنلاین در سایت خود دارید؟ به نظرتان چه مجوزهایی به درد فروشگاه اینترنتی شما می خورد؟ زیر این نوشته خوشحال میشویم که نوع کسب و کارتان را برایمان کامنت کنید.

خلاصه از هر چه بگذریم، سخن نویسنده خوشتر است! برویم سراغ ماجرای مجوزهای فروشگاه اینترنتی در ایران!

سایت اینماد نماد اعتماد الکترونیکی
اینماد یکی از مهمترین مجوزها برای کسب و کارهای اینترنتی است.
 1. نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

اینماد (یا همان نماد اعتماد)، مهمترین و متداول‌ترین مجوز لازم برای یک فروشگاه اینترنتی است. بیشتر مشتریان قبل از اینکه محصولی را از سایت خاصی سفارش دهند در آن فروشگاه بدنبال علامت نماد اعتماد یا همان اینماد می گردند. این علامت در اکثر وب سایت ها در فوتر قرار داده می شود. اگر لوگو اینماد را نبیند به احتمال زیاد از خیر خرید از سایت بگذرند! نماد اعتماد الکترونیک یا ای نماد از سمت مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سایت های فروشگاهی و غیرفروشگاهی صادر می شود.

پس از راه اندازی سایت تان، اولین مرحله اخذ مجوز، در خواست مجوز اینماد از طریق سایت اینماد است. راهنمای درخواست مجوز اینماد را به صورت کامل و گام به گام به زودی در بلاگ آژانس دیجیتال مارکتینگ انعکاس شرح خواهیم داد.

انواع نماد اعتماد الکترونیک

لوگو اینماد سه نوع است که بسته به نوع کسب و کار شما برایتان صادر می شود:

1- نماد موقت

این نماد و مجوز برای افرادی که می خواهدن سریعا و در مدت زمان کوتاهی فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنند، صادر می شود.
نماد موقت اعتماد لازمه ی داشتن نمادهای دیگر است. در واقع اینماد موقت دارای کمترین معیارهای چک لیست است و به صورت دوره های سه ماهه نیاز به تمدید دارد. هزینه ی اخذ این اینماد رایگان است!

2- اینماد یک ستاره

پس از اخذ نماد موقت، برای اینماد یک ستاره باید معیارهای مهم تری را در این مورد رعایت کنید تا بتوانید نماد 2 ساله تک ستاره را بدست آورید. هزینه ی اخذ اینماد یک ستاره 175 هزارتومان برای 2 سال است.

3- اینماد دو ستاره

مهمترین معیار برای صدور اینماد دو ستاره داشتن گواهی SSL بر روی وب سایت است که نقش مهمی در تامین امنیت سایت و اعتماد کاربران دارد. در سایت های فروشگاهی، بیشتر افراد تمامی اطلاعات واقعی خود را برای خرید و دریافت محصول در فرم های پرداخت سایت ثبت می کنند. این اطلاعات پایه اهمیت زیادی در دنیای اینترنت امروز دارند چرا که شامل شماره تماس منزل، سن، موبایل، آدرس دقیق محل زندگی، شماره کارت و … می شوند.

داشتن گواهی امنیتی SSL به کاربر کمک می کند که خیالش بابت امنیت اطلاعات ثبت شده راحت شود.

انواع اینماد یک ستاره دو ستاره و اینماد موقت
اینماد دوستاره در حال حاضر صادر نمی شود و فقط اینماد یک ستاره صدور می گردد.

بروزرسانی: تا همین چندماه پیش برای داشتن نماد دو ستاره گواهی SSL کافی بود. سایت هایی مثل دیجی کالا، اسنپ مارکت و … گواهی نماد اعتماد دو ستاره داشتند. اما در بخشنامه جدید مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اینماد دوستاره موقتاً از این سایت ها حذف شده و تمامی سایت هایی که قبلا اینماد دوستاره داشتند به حالت یک ستاره تبدیل شده‌اند. این مرکز بدنبال معیارهای سخت گیرانه تری برای صدور اینماد دوستاره است که تا زمان نگارش این بروزرسانی هیچ معیاری برای اخذ مجدد نماد دوستاره اعلام نشده است!

 

مجوز رسانه های دیجیتال

2. مجوز رسانه های دیجیتال

مجوز بعدی مورد نیاز اکثر سایت ها از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، صادر می شود. هدف این مرکز موارد زیر عنوان شده است:

 • بالا بردن سطح آگاهی و مهارت مردم
 • به چالش کشیدن و استفاده صحیح از رسانه های دیجیتال
 • سامان بخشیدن به فعالیت های فرهنگی واحدهای دیجیتالی کشور
 • نظارت بر محصولات فرهنگی دیجیتالی تولید شده متناسب با ارزش های نظام

برای اینکه بتوانید در حوزه رسانه های دیجیتال، همچون سایت های خبری، سایت های مجله ای، سایت های تبلیغاتی و حتی سایت فروشگاهی فعالیت کنید، باید مجوز آن را از سایت ساماندهی اخذ کنید. در نوشته ی دیگر از بلاگ انعکاس در مورد راهنمای کامل مراحل اخذ مجوز رسانه های دیجیتال خواهیم نوشت.

درگاه پرداخت آنلاین فروشگاه اینترنتی

3- درگاه پرداخت آنلاین

تا حالا شما یا اطرافیانتان به دام کلاهبرداران اینترنتی افتاده‌اید؟ این کلاهبردارها از روشی که به فیشینگ شناخته می شود برای خالی کردن حساب مردم استفاده می کنند. در واقع داستان از این قرار است که بسیاری از کلاهبردارن، با کمک روش هایی بروز در سایت های فروشگاهی و در نهایت از طریق درگاه های پرداخت آنلاین بانکی به اطلاعات کاربران سایت ها دسترسی پیدا می کنند. این اطلاعات شامل شماره 16 رقمی کارت بانکی، CVV2، رمز دوم، نام کاربری و رمز عبور سایت است.

متاسفانه این اتفاق در فروشگاه های اینترنتی ایران بسیار رخ داده است و ممکن است همین مورد باعث ترس مشتریان و عدم اعتمادشان به خرید آنلاین از سایت شما شود. البته این اتفاق تا دی ماه سال 1398 بیشتر رخ می داد اما امروزه به دلیل افزایش آگاهی مردم و همچنین فعال سازی رمز دوم پویا توسط بانک مرکزی و الزام به استفاده از آن در خرید اینترنتی، دست بسیاری از کلاهبردارن از تخلیه حساب بانکی مردم کوتاه شد.

علاوه بر فعال سازی رمز اینترنتی پویا، حوزه فناوری اطلاعات کشور پیشرفت های زیادی را در زمینه فناوری های مالی یا فین تک داشته است که باعث شده درگاه های پرداخت مطمئن تر از سال های گذشته به توسعه فروشگاه های اینترنتی کمک کنند.

در کل درگاه پرداخت آنلاین به دو دسته تقسیم می شوند:

درگاه پرداخت واسط (درگاه پرداخت غیر مستقیم)

در نوع اول درگاه پرداخت طرف قرارداد شما شرکتی است که خود بین شما و بانک بعنوان واسط شناخته میشود. در این نوع درگاه ها، شرکت واسط مبلغی را به عنوان کارمزد ازشما یا خریدار می گیرد و پول مشتریان را ابتدا به حساب واسط در بانک طرف قرارداد می ریزد و سپس در مدت زمان های معین به حساب شما منتقل می کند.

اگر فروش آنلاین را تازه شروع کرده اید و کسب و کار کوچک با تعداد تراکنش کم دارید پیشنهاد می کنیم که ازدرگاه پرداخت واسط استفاده کنید. سایت زرین پال و Pay.ir دو نمونه موفق و فعال از درگاه پرداخت واسط و ارائه دهنده خدمات برای فروشگاه های اینترنتی ایران  با پشتیبانی مناسب برای کسب و کارهای اینترنتی هستند.

درگاه پرداخت مستقیم

قبل از اخذ این درگاه پرداخت، نیاز هست که حتما مجوز اینماد را اخذ کرده باشید و سپس از سایت بانک مربوطه همچون به پرداخت ملت یا سامان کیش و … با تکمیل فرم اطلاعات به صورت حقیقی یا حقوقی می توانید درخواست درگاه پرداخت مستقیم بانکی را ثبت کنید. این درگاه پرداخت برای فروشگاه هایی که دارای تراکنش های بالا هستند مناسب است. گفتنی ایست اخذ این درگاه پرداخت به دلیل فرآیند اداری کمی نسبت به درگاه پرداخت غیر مستقیم زمان بر است!

 

سایت لوگو ساماندهی
مجوز ساماندهی از مرکز ساماندهی سایت های ایرانی صادر می شود.

4- مجوز ساماندهی

لوگو طلایی ساماندهی یکی دیگر از مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین، سایت های خبری و عمومی است که این مرکز هم زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند. در واقع این مجوز بر محتوای سایت شما نظارت می کند و داشتن آن به کاربر بابت محتوای مناسب سایت اطمینان خاطر می دهد. برای کسب این مجوز می توانید به سایت ساماندهی به نشانی سایت ساماندهی مراجعه کنید.

لابد این سوال را می پرسید که مجوز ساماندهی برای محتوا چه لزومی دارد که فروشگاه اینترنتی آن را اخذ کند؟
آیا واقعا مجوز ساماندهی هم برای سایتمان نیاز است؟ یا خیر؟ پاسخ ما این است که می توانید برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی این مجوز را دریافت نکنید اما مزیت مهمی که این نماد و حضور لوگوی طلایی در مقابل چشمان کاربران دارد این است که اگر سایت شما به دلیل محتوا در حال فیلتر شدن باشد، ستاد ساماندهی قبل از فیلترینک شما را با ارسال پیامک مطلع می کند.
داشتن این مجوز برای فروشگاه هایی بیشتر مناسب که محتوای بصری تولید می کنند، چرا که احتمال فیلترینگ سایت های دارای محتوای صوتی و تصویری بیشتر از سایت های دیگر است.

انواع نماد ساماندهی

نماد ساماندهی یا همان لوگو طلایی ساماندهی مثل اینماد به دو دسته موقت و دائم قابل تمدید تقسیم می شود:

نماد موقت

نماد موقت با رنگ لوگو نقره ای برای سایت هایی صادر می شود که مراحل اخذ مجوز را شروع کرده اند و درحال تکمیل مراحل و گذر فرآیند اداری به صورت آنلاین هستند. این لوگو به صورت موقت برای کمک به شروع فعالیت سایت صادر می شود و در صورت تکمیل مدارک و تایید آن توسط کارشناس های مرکز به صورت خودکار به لوگو طلایی ساماندهی تبدیل می شود.

نماد دائم

نماد دائمی ساماندهی تفاوتش با نماد موقت در رنگ لوگو است. زمانی که مدارک مورد نیاز را تکمیل و نواقص اعلام شده توسط کارشناسان مرکز را رفع کردید این گواهی برایتان صادر می شود و مدت اعتبار آن 12 ماه است که می توانید تا دو هفته قبل از مدت زمان اتمام آن درخواست تمدید را ارسال کنید. رنگ لوگو دائمی ساماندهی طلایی است. (تصویر زیر گویاست)

نماد طلایی ساماندهی
نماد طلایی ساماندهی

5- مجوز نظام صنفی رایانه ای

تمامی کسب و کارهای اینترنتی و شرکت های فعال در این حوزه بعد از ثبت شرکت و آغاز فعالیت به صورت حقوقی در زمینه های مختلف مثل مشاوره، آموزش نرم افزار، تولید محتوای صوتی و تصویری، طراحی، تولید، توسعه و … باید به محل نظام صنفی رایانه ای استان خود رفته و مجوز لازم را دریافت کنند. مراحل اخذ این مجوز ترکیبی از مراحل اینترنتی و حضوری است که مدت زمان بیشتری نسبت به اخذ سایر مجوزهای اعلام شده می برد.

در کل شرکت هایی که دارای مدیرعامل با حداقل مقطع لیسانس باشند و فعالیتشان در حوزه فناوری اطلاعات است می توانند درخواست دریافت مجوز نظام صنفی رایانه ای کنند.

6- مجوز اختصاصی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی

این نوع مجوز بستگی به حوزه فعالیت و محصولی است که دارید! مثلا برای فروش محصولات حوزه بهداشت، سلامت و درمان نیازبه مجوز وزارت بهداشت دارید. برای فروش محصولات صوتی، تصویری و فرهنگی به مجوز وزارت ارشاد نیاز دارید! حتی برای راه اندازی سایت نیازمندی و آگهی به مجوز وزارت ارشات نیاز دارید! خلاصه اینکه بسته به کسب و کارتان اگر نیاز شد حتما مجوز آن را بگیرید.

اما مجوز انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی را می توان گفت برای هر کسب و کاری نیاز است. چرا که این انجمن در راستای حمایت از حقوق مالکین کسب و کارهای اینترنتی و وضع قوانین توسط دولت درحال فعال است.

مجوز اتحادیه کسب و کارهای مجازی

 

مرحله ی صفرم، این بند باید اولین متن در این نوشته می شد اما بخاطر مجوزها به آخر موکول شد:

اصلا سایت دارید؟ در مورد راه اندازی فروشگاه اینترنتی چه اطلاعاتی دارید؟

راستی سوال اول رو آخر می پرسیم، اصلا سایتتان را راه اندازی کرده اید؟ یا هنوز هیچ برنامه ای برای تبدیل کسب و کار سنتی به یک فروشگاه آنلاین محصول یا خدمت ندارید؟! اگر اطلاعاتی در موردراه اندازی سایت ندارید نگران نباشید! سه راه حل ساخت سایت را برای شما اینجا ذکر میکنیم:

 1. طراحی سایت با کمک سایت ساز یا فروشگاه ساز
 2. طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا، پرستا، اپن کارت و …
 3. طراحی سایت با کدنویسی و به صورت کاملا اختصاصی

اگر دانش فنی و تجربه ی کافی در زمینه طراحی سایت و طراحی فروشگاه آنلاین ندارید و قصد دارید که سایتتان سریعتر آماده شود بهترین گزینه سفارش طراحی سایت و طراحی فروشگاه اینترنتی به آژانس دیجیتال مارکتینگ انعکاس است. این مجموعه علاوه بر طراحی سایت بعد از تحویل پروژه دوره های رایگان آموزش مدیریت و ثبت محصول و محتوا را برایتان برگزار می کند تا خودتان مدیر وب سایت خودتان باشید!

نتیجه گیری نهایی در مورد مجوزهای لازم فروشگاه اینترنتی

در این نوشته سعی کردیم که تمامی نکات و موارد لازم رو در مورد لیست مجوزهای مربوطه برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی به طور جامع توضیح دهیم.

هر شخصی که نیازمند مجوز برای شروع یک کسب و کار اینترنتی است با مطالعه ی این نوشته می تواند به خوبی حدس بزند که چه مدارک و مجوزهایی برای کار خودش نیاز دارد. اگر هم هر سوالی در مورد مجوزهای مورد نیاز و … داشتید خوشحال می شویم که همین زیر برایمان بنویسید تا کارشناسان اخذ مجوزهای اینترنتی انعکاس شما را راهنمایی کنند.

در ضمن آژانس دیجیتال مارکتینگ انعکاس سال هاست که در زمینه اخذ مجوزهای اینماد و ساماندهی در حال ارائه خدمات است. صفحه ی کاره ی این مجموعه را می توانید در سایت انجام میدم ببینید.

رزومه ما در زمینه اخذ مجوزهای اینترنتی در سایت انجام میدم رو حتما ببینید!!!

One thought on “برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چه مجوزهایی لازم است؟

 1. میلاد شجاعی میگوید:

  ممنونم محتوای خوب و جالبی بود. این روزا که دیگه کسی حتی به تبلیغات لوله بازکنی برچسب های تو کوچه خیابونم نگاه نمیکنه و اینترنتی سفارش میده، امیدوارم این طرح صیانت از فضای مجازی نتونه راحتی و سرعت توی کارها رو از مردم بگیره و به جاش کسب و کارهای آنلاین روز به رو ز رونق بگیرن، طرف الان برای لوله بازکنی هم اینترنتی سفارش میده چه برسه به سایر کارهای مهم که به اینترنت وابسته هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.