از سیر تا پیاز مراحل اخذ مجوز نماد اعتماد (اینماد)

آموزش مراحل اخذ اینماد نماد اعتماد الکترونیکی

در نوشته‌ی قبلی بلاگ انعکاس در مورد مجوزهای مورد نیاز یک فروشگاه اینترنتی برایتان نوشتیم، مجوز نماد اعتماد یکی از این مجوزهاست که برای کاربران اهمیت دارد چرا که با افزایش کسب‌وکارهای اینترنتی و فروشگاه‌های آنلاین، فیشینگ و کلاه‌برداری اینترنتی هم بیشتر شده است، بخاطر همین جلب اعتماد کاربران و بازدیدکنندگان و تبدیل آن‌ها به مشتری یکی از مهمترین کارهایی‌است که شما برای موفقیت در کسب‌وکار خود باید انجام دهید.

تجربه به من ثابت کرده که کاربرها به سایت‌هایی که به تازگی با آن آشنا شده‌اند سخت اعتماد می‌کنند، یا بهتر بگم اعتماد نمی‌کنند! این موضوع بیشتر بخاطر موج کلاهبرداری‌هایی‌ست که به دلیل نداشتن سواد کافی خرید اینترنتی در ایران رخ می‌دهد. اینماد یا نماد الکترونیکی می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

موقع طی مراحل اخذ اینماد به دفعات بسیار این جمله را با خود تکرار می‌کنید:
«بیخیالش، واقعاً به دردسرش نمی‌ارزه!»
اما همین سختی مراحل باعث شده تا مخاطبان به سایت‌هایی که اینماد دارند، اعتماد کنند.

راستش را بخواهید شاید شما هم مثل روزهای اولی که فروشگاه اینترنتی‌ام را راه‌اندازی کرده بودم فکر کنید که اینماد و بقیه مجوزهای آنلاین به دردتان نمی‌خورد. شاید هم درست فکر میکنید اما بعد چند روز از راه‌اندازی و تبلیغات زیادی که داشتم حتی خبری از یک خرید آنلاین هم نبود!

بعد از نصب افزونه‌ی چت آنلاین گفتینو فهمیدم که مشکل کار کجاست! بسیاری از کاربرهایی که در چت با من گفتگو میکردند مدام این سوال‌ها را می‌پرسیدند:

 • امکانش نیست که هزینه‌ی محصولات را درب منزل پرداخت کنم؟!
 • از کجا مطمئن بشم که این محصول به دستم می رسد؟
 • چطور می توانم به فروشگاه اینترنتی شما اعتماد کنم؟

همه‌ی این سوالات به من ثابت کرد که اشتباه فکر می‌کردم! چرا که اغلب در ایران کاربرها قبل از خرید سراغ نمادها و مجوزهای سایت می‌روند، بنابراین در اولین گام برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی در سایت اینماد ثبت نام کردم.

اما پروسه‌ی اخذ اینماد بخاطر مراحل احراز هویت آن‌ کمی طولانی و گیج کننده‌است، بخاطر همین در این مقاله قرار است تمامی داستانِ فرآیند اخذ و دریافت لوگوی اینماد و ساماندهی را به صورت تصویری مرور کنیم، مراحلی که ممکن است برایتان بدون این آموزش تبدیل به هفت خان رستم شود.

اما بهتر است که قبل از شروع آموزش کمی بیشتر در مورد اینماد بدانیم.

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟!

شما برای فعالیت در فضای اینترنت نیازی به هیچ مجوز و نمادی ندارید اما اگر قصد رفع مشکل اعتماد کاربران و افزایش خرید مشتریان را دارید، کم کم باید برای دریافت مجوزهای مرتبط اقدام کنید. اینماد هم یکی از این مجوزهای قانونی و معتبر است.
نماد اعتماد نشانه و مجوزی‌است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی زیر نظر وزارت صمت به فروشگاه‌های آنلاین و سایت‌های تجاری داده می‌شود. شما برای فعالیت در فضای اینترنت نیازی به هیچ مجوز و نمادی ندارید اما اگر قصد رفع مشکل اعتماد کاربران و افزایش خرید مشتریان را دارید، کم کم باید برای دریافت مجوزهای مرتبط اقدام کنید.

آیا اخذ اینماد اجباری است؟

هیچ اجباری برای اخذ اینماد نیست، اما یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود برای اخذ آن راضی باشید، اهمیتش در جلب اعتماد مخاطبین سایت است. علاوه بر این هر مدیر سایتی برای اینکه بتواند از درگاه‌های پرداخت مستقیم بانکی مثل به‌پرداخت، ایران‌کیش، آپ و … برای تبادل پول استفاده کند، باید نماد اعتماد داشته باشد.

البته این مورد برای درگاه‌های پرداخت غیر مستقیم مثل زرین پال و آی دی پی اجباری نیست و این سرویس‌دهنده‌ها بدون داشتن اینماد، درگاه پرداخت سایت شما را راه‌اندازی می‌کنند؛ اما بسیاری از کاربران بدون مشاهده اینماد در سایت، به چی وجه راضی به خرید نمی‌شوند! (دیدم که میگم!). این اتفاق بارها و بارها در اوایل شروع کسب‌وکارم برای من افتاده است.

همینطور اگر قصد دارید که با شرکت‌های واسطه پستی برای استفاده از سیستم پرداخت در محل محصولات فروشگاه اینترنتی خودتان استفاده کنید، باز هم به اینماد نیاز دارید، چرا که در صورت نداشتن اینماد، این سایت‌ها با شما قرارداد همکاری نمی‌بندند!

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی در حال حاضر به 2 نوع یک و دو ستاره تقسیم می شود:

نماد دائم یک ستاره: این نماد بعد از ثبت نام در پنل اینماد و بررسی وب سات شما توسط کارشناسان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورت اجرای چک لیست معیارهای نماد اعتماد یک ستاره برای سایت شما فعال می‌شود.

نماد دائم دو ستاره: شرایط اولیه برای اخذ نماد دو ستاره با نماد یک ستاره مساوی است اما تنها تفاوت نماد دو ستاره این است که فروشگاه اینترنتی متقاضی باید گواهی امنیت SSL را بر روی دامنه‌ی خود نصب کرده باشد. SSL استانداردی است که طی آن به کاربر اطمینان داده می شود تمامی اطلاعات تبادل شده به صورت رمزنگاری بوده و قابل بازیابی نخواهند بود. به تعریف دیگر دعوا بر سر همان S اضافه در https است!

نکته: ویژگی اصلی نماد دوستاره این است که SSL شما حداقل در زمان درخواست نماد اعتماد دو ستاره 6 ماه اعتبار داشته باشد.

آیا همه‌ی کسب‌وکارها می‌توانند اینماد دریافت کنند؟!

پاسخ به این سوال یک نه! محکم است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای دریافت اینماد معیار، شرایط و قوانین ویژه‌ای وضع کرده که در صورت عدم رعایت حت یک مورد از چک لیست، پرونده‌ی شما رد شده و تا رفع آن موفق به دریافت نماد اعتماد سایت نمی‌شوید.

شرایط دریافت اینماد چیست؟

سایت شما باید برای دریافت اینماد این موارد را داشته باشد:

 • در سایت شما باید فروش محصول فیزیکی، مجازی یا خدمت انجام شود.
 • قیمت تمامی محصولات و خدمات شما باید مشخص باشند.
 • شخصی که اقدام به ثبت نام در پنل نماد اعتماد الکترونیکی می‌کند باید صاحب امتیاز دامنه باشد.
 • شماره تلفن همراه باید به‌نام صاحب دامنه و پنل اینماد باشد.
 • خریدار باید قبل از خرید بتواند لیست محصولات را مشاهده کند. همان سبد خرید!

 

2 نکته‌ی دیگر: تا سال 98 داشتن کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان متقاضی اینماد اجبار بود، اما این مورد در شرایط جدید مرکز اینماد حذف شده است.

نکته‌ی دوم اینکه پلیس نظارت بر اماکن هویت شما را باید تایید کند که این مورد هم پس از وارد کردن اطلاعات در پنل به صورت سیستمی و خودکار بدون آنکه متوجه‌شوید انجام می‌شود.

دریافت اینماد چقدر زمان می‎‌برد؟

میانگین زمان دریافت و اخذ اینماد بستگی به میزان جدیدت شما در انجام مراحلی همچون تایید آدرس، شماره تلفن ثابت محل فعالیت (محل کار یا منزل)، رفع نواقص اعلام شده توسط کارشناس مرکز و موارد این چنینی دارد، اگر تمام موارد را در اسرع وقت پیگیری کنید و انجام دهید، بین 7 تا 10 روزکاری می توانید نماد اعتماد را اخذ و در سایت و فروشگاه اینترنتی خود درج کنید.

در چه مرحله‌ای می‌توانیم برای دریافت اینماد اقدام کنیم؟

دقت کنید تنها در زمانی که سایت به طور کامل آماده‌ی بهره‌برداری است می توانید برای اینماد اقدام کنید! در زمان طراحی سایت که هنوز به مرحله‌ی نهایی نرسیده است امکان اخذ اینماد وجود ندارد.

چه مدارکی برای اخد نماد اعتماد لازم است؟

نماد اعتماد الکترونیکی به دو نوع از متقاضیان تعلق می‌گیرد:

1- متقاضیان حقیقی:

 • تصویر مجوز فعالیت (اگر دارید، اگر ندارید مشکلی نیست)
 • اسکن شناسنامه و کارت ملی
 • شماره تلفن همراه به نام فرد متقاضی
 • شماره ثابت و آدرس مربوط به این شماره

2- متقاضیان حقوقی:

 • اسکن اصل اساسنامه
 • اسکن آگهی روزنامه رسمی
 • اسکن آگهی آخرین تغییرات آدرس، هیئت مدیره و موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • تصویر مجوز یا پروانه فعالیت

 

آموزش قدم به قدم دریافت اینماد

 

در همین اولین قدم به شما بگویم که در گذر از هفت خان اینماد، به دفعات بسیار این جمله را با خود تکرار می‌کنید: «بیخیالش، واقعاً به دردسرش نمی‌ارزه!» اما همین سختی مراحل باعث شده تا مخاطبان به سایت‌هایی که اینماد دارند، اعتماد کنند.

1- ورود به سایت اینماد

در خان و قدم اول باید وارد سایت اینماد شوید.

در منوی اصلی سایت، گزینه‌ی کسب‌وکارها و سپس لینک “ثبت نام و ورود به پنل کاربری” را انتخاب کنید.

ثبت نام در سایت نماد اعتماد الکترونیک اینماد

۲– ایجاد حساب کاربری:

در این قسمت شما باید روی «ایجاد حساب کاربری» که با فلش مشخص شده کلیک کنید.

تمام اطلاعات داخل کادرها را وارد کنید و همچنین دو قسمت پایین کادرها را تیک بزنید و سپس روی دکمه “تائید” کلیک کنید.

نکته: در کادر اول یعنی “نوع شخصیت” باید موردی را انتخاب کنید که قصد دارید به نام آن نماد را دریافت کنید. اگر می‌خواهید برای  شخص خود نماد رو دریافت کنید گزینه “شخص حقیقی – تبعه ایران” را انتخاب کنید و اگر قرار است نماد را به اسم شرکت دریافت کنید روی گزینه “شخص حقوقی – تجاری” کلیک کنید.

با تکمیل اطلاعات و تائید آن، کادری پایین صفحه، مانند تصویر زیر که با فلش مشخص شده، باز می‌شود که بیان‌کننده این است که ثبت‌نام با موفقیت انجام شده است.

شما باید دوباره به قسمت ورود به سامانه بازگردید و با نام کاربری و رمز عبوری که هنگام ثبت‌نام مشخص کردید می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید.

ممکن است که پس از این در زمان ورود به پنل برای اولین بار یک پنجره‌ی کوچک باز شود، در این صورت شما باید کد اعلام شده را باید به شماره‌ی ذکر شده با شماره موبایلی که بنام خودتان است و در فرم وارد کردید، ارسال کنید.

۳– تکمیل اطلاعات

در مرحله اول شما باید اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه ذخیره صفحه‌ای باز می‌شود مانند تصویر که شما باید طبق دستور عمل ماننده نمونه عبارت ذکر شده (که در هر ثبت نام متغیر است) را به شماره‌ای که در تصویر می‌بینید پیامک کنید و دوباره روی دکمه ذخیره بزنید تا به مرحله بعدی بروید.

۴– بارگذاری مدارک

در ادامه روند تکمیل اطلاعات شما می‌بایست تصویر اسکن شده از تصویر روی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه خود را بارگذاری کنید.

نکته: تنها ۲ مورد اول یعنی “تصویر کارت ملی (رو)” و “تصویر صفحه اول شناسنامه” اجباری است و بقیه موارد اختیاری است و نیازی به بارگذاری آن‌ها نیست.

پس بارگذاری مدارک پنجره‌ای باز می‌شود که نشان می‌دهد ثبت اطلاعات شما موفقیت‌آمیز بوده است. در ادامه‌ی روند باید به بخش احراز اطلاعات بروید.

۵– احراز اطلاعات:

پس از بارگذاری مدارک، وارد بخش احراز اطلاعات می‌شوید یا می‌توانید از منوی سمت راست پنل کاربری در قسمت “تکمیل فرم اطلاعات” گزینه‌ی “احراز اطلاعات” را انتخاب کنید تا وارد این صفحه شوید.

همان‌طور که در این تصویر مشاهده می‌کنید، در صفحه احراز اطلاعات، می‌بایست طبق دستورالعملی که در هر کادر مشخص شده، عمل کرده تا صحت شماره‌های تماس شما تائید شود.

چنانچه شماره‌ها را اشتباه وارد کردید، امکان ویرایش آن‌ها در همین صفحه وجود دارد.

بعد از تائید صحت شماره‌های تماس شما توسط سازمان مانند تصویر بالا به شما اطلاع داده خواهد شد و کادرها به رنگ سبز درخواهند آمد.

بعد از احراز اطلاعات، در منوی سمت راست و قسمت “کسب و کار” گزینه‌ی “افزودن کسب و کار” را انتخاب کنید تا برای بتوانید برای دامنه‌ی مورد نظر خود نماد اعتماد الکترونیک دریافت کنید.

۶– افزودن کسب و کار

در این قسمت شما باید اطلاعات کسب و کار و اطلاعات فروشگاه اینترنتی خود را وارد کنید. در هر قسمت به توضیحات زیر کادرها دقت فرمایید.

بعد از کامل کردن بخش «اطلاعات کسب و کار» در افزودن دامنه، بخش جدیدی به سامانه در این قسمت اضافه شده که شما باید «اطلاعات تماس کسب و کار(جهت نمایش در شناسنامه نماد)» را وارد کنید. که در قسمت اول شامل تلفن ثابت، پست الکترونیکی (ایمیل)، ساعت کاری (مثال: ۹ الی ۲۱) می‌شود.

با کلیک روی این دکمه به صفحه‌ی اداره‌ی پست که حاوی آدرس پستی سیستمی است وارد می شوید. پس از تایید این آدرس در صفحه‌ی بعدی باید مبلغی حدود ۲۱ هزارتومان را برای دریافت کد مخصوص احراز آدرس پستی به صورت آنلاین پرداخت کنید. این کد صرف تهیه و ارسال یک بسته بندی حاوی کد اختصاصی شما برای تایید اطلاعات مکانی شماست.

نکته: این بسته‌ی پستی در فاصله‌ی ۱ تا ۷ روز توسط مامور پست تحویل خود شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان می‌شود، پس پیشنهاد می‌کنم آدرس معتبری را وارد کنید و در چند روز آینده در دسترس باشید. میانگین ارسال بسته‌ها توسط پست ۲ روز است.

۷– مدیریت کسب و کار:

شما وارد بخش مدیریت کسب و کار می‌شوید و مشاهده می‌کنید که دامنه شما ثبت ‌شده و نیاز به مراحلی برای پایان روند دریافت نماد دارد که سمت چپ کادر داخل تصویر نمایش داده می‌شود. و هر مرحله که باید انجام شود به رنگ نارنجی درمی‌آید. در مرحله اول می‌بایست روی دکمه “انجام تأییدیه فنی” که با فلش مشخص شده کلیک کنید.

۷-۱– عملیات اخذ تأییدیه فنی

در این مرحله ۴ روش تائید فنی وجود دارد که شما باید به این نکته توجه کنید که قبلا از روش چهارم یعنی “تغییر عنوان (Title) صفحه”استفاده میکردید که ساده ترین روش نیز است. اما در حال حاضر در سایت اینماد این روش با مشکل روبرو است و شما باید از روش سوم که یعنی «افزودن متاتگ در صفحه اصلی» استفاده کنید.

۷-۲– لیست خدمات و مجوزها

اکنون به صفحه “لیست خدمات و مجوزها” بروید که با فلش در تصویر بالا مشخص شده و به رنگ نارنجی درآمده است.

در این قسمت باید نوع خدمتی که در فروشگاه خود ارائه می‌کنید را ثبت کنید که روند آن بر اساس روش “افزودن خدمت بر اساس انتخاب” است که باید که هر چهار کادر داخل این قسمت را با توجه به نوع کسب کار، مانند تصاویر بالا انتخاب کنید و در انتها دکمه “ذخیره” را بزنید.

کادر “قسمت” را با توجه به ماهیت کسب و کار خود انتخاب کنید. به‌طور مثال، مانند تصویر اگر تنها قصد فروش کالا را دارید “فروش کالا” را انتخاب کنید.

در کادر “گروه” در واقع نوع گروهی که محصولات شما در آن قرار دارند را انتخاب می‌کنید.

“طبقه کالاهای خود را بر اساس گروهی که انتخاب کردید مشخص می‌کنید.

حال در قسمت “خدمت” به‌طور واضح و با جزییات شاخه مربوط به کالای خود را مشخص می‌کنید.

۷-۳– فرم نظرسنجی:

مجدداً به صفحه مدیریت کسب و کار بازمی‌گردید و این بار باید روی گزینه «تکمیل فرم نظرسنجی» که به رنگ نارنجی درآمده و با فلش در تصویر بالا مشخص شده کلیک کنید و فرم نظرسنجی (تصویر زیر) که در واقع اطلاعات تکمیلی کسب و کار شماست را کامل کنید و در انتها روی دکمه «ذخیره» کلیک کنید.

۷-۴– احراز اطلاعات کسب و کار: 

به صفحه مدیریت کسب و کار بازمی‌گردید و در مرحله نهایی ثبت اطلاعات کسب و کار، وارد صفحه “احراز اطلاعات کسب و کار” شوید. روی این دکمه که در تصویر با فلش مشخص شده کلیک کنید.

در قسمت احراز «کسب و کار» می‌بایست قسمت «تائید صحت ایمیل» و «تائید صحت تلفن ثابت» را طبق دستور عمل انجام دهید تا احراز اطلاعات شما کامل شود و وارد مرحله بعد شوید.

نکته خیلی مهم: به کادر زرد بالای صفحه که نوشته شده “می‌بایست حداقل یکی از موارد زیر انجام پذیرد” توجه نکنید! زیرا همان‌طور که گفته شد می‌بایست هر دو مورد «تائید صحت ایمیل» و «تائید صحت تلفن ثابت» انجام شود تا احراز اطلاعات تکمیل شود.

۸– ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس:

پس اتمام مراحل ثبت اطلاعات، وضعیت شما همان‌طور که در تصویر می‌بینید به «آماده ارسال پرونده» در ای نماد می‌باشد.

اکنون روی دکمه نارنجی «ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس» که با فلش در تصویر بالا کلیک کنید.

سپس این پنجره باز می‌شود که نیاز است ارسال اطلاعات برای کارشناس را تائید کنید. در این صفحه (تصویر بالا) از شما می‌خواهد که «چک لیست الزامات» را که مربوط به موارد فنی فروشگاه اینترنتی شماست بررسی کنید اما این کار لازم نیست! زیرا تمام موارد قبلاً توسط تیم فنی بیدُک بررسی شده و تمام الزامات از قبل رعایت شده است. تنها شما روی دکمه‌ی «تائید» کلیک کنید.

پنجره‌ای باز می‌شود که ارسال اطلاعات فروشگاه اینترنتی شما را به کارشناس تائید می‌کند.

پس از ارسال پرونده به صفحه مدیریت کسب و کار باز می‌گردید و مشاهده می‌کنید که اکنون وضعیت شما در حالت «در حال بررسی» است و باید صبر گنید که کارشناس اطلاعات شما را تائید کند که این روند مدتی زمان خواهد برد.

۹- تعهدنامه

پس از ارسال پرونده و تائید توسط کارشناس اینماد، در صفحه مدیریت کسب و کار می‌بینید که دو گزینه دیگر به لیست شما اضافه می‌شود که اولی «راهنمای ارسال مدارک فیزیکی» و دومی «تعهدنامه» است.

خبر خوشحال‌کننده‌ای که در راهنمای ارسال مدارک فیزیکی وجود دارد این است که در مصوبه‌ای جدید از سوی این سامانه دیگر نیازی به ارسال مدارک فیزیکی نیست.

” متقاضیان محترم نماد اعتماد الکترونیکی

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نظر دارد، در راستای تسهیل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی و احراز اصالت مجوزها، با توجه به ایجاد امکان استعلام اصالت مجوزهای لازم از مراجع صدور به‌صورت الکترونیکی در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی و به‌منظور تسهیل رویه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از تاریخ ۲۲/۰۵/۹۸ اقدام به حذف مرحله ارسال کپی برابر اصل مجوزهای بارگذاری شده توسط متقاضیان نماید. در این حالت متقاضیانی که در مرحله تائید ارزیابی قرار دارند، با مطالعه تعهدنامه الکترونیکی و تائید آن نیازی به ارسال کپی برابر اصل مجوزها و تعهدنامه فیزیکی از طریق پست نخواهند داشت.” منبع: اینماد

در مرحله بعدی به صفحه مدیریت کسب و کار بازگردید و این بار دکمه «تعهدنامه» بزنید.

تعهدنامه را با دقت مطالعه کنید و روی دکمه «تائید» کلیک کنید.

پس از تایید تعهدنامه نوبت به پرداخت حق تعرفه‌ی اعلام شده در اردیبهشت سال 1398 می‌رسد.

هزینه‌ی مجوز اینماد چقدر است؟

تا قبل از اردیبهشت ماه 1398، صفر تا 100 دریافت اینماد با هزینه‌ای حدود 40 هزارتومان قابل انجام بود. اما در بخشنامه‌ی سال 1398 تعرفه‌ی اخذ نماد اعتماد برای 2 سال به مبلغ 175 هزارتومان افزایش یافته است که همین مورد دوساله بودن اینماد خبر خوبی‌است.

پس از پرداخت هزینه و تایید نهایی، حالا اینماد شما اماده است.

با لیک روی دریافت کد اینماد می توانید آن را در هر قسمت از سایت که تمایل دارید قرار دهید. در ضمن اصالت اینماد از سایت enamad.ir هم قابل استعلام است.

باتوجه به سیستم مدیریت محتوای سایت شما، این فرآیند ممکن است متفاوت باشد، اما این کد را حتما باید در ناحیه کد (نه متنی) اضافه کنید تا قابل نمایش باشد.

در صورتی که از وردپرس استفاده می‌کنید و پس از ثبت کد در سایت و کلیک روی نماد با خطای … روبرو می‌شوید برای رفع این خطا آموزش …. را مطالعه کنید.

یک پیشنهاد مثبت: برای جلوگیری از کاهش سرعت سایت، هر چند کم، کد اینماد را در صفحه‌ی درباره‌ی ما قرار دهید. بعد از آن می‌توانید یک تصویر گرافیکی از لوگوی اینماد را در فوتر قرار داده و به صفحه‌ی درباره‌ی ما لینک کنید. باید دقت کنید که در کد اینماد هیچ دستکاری نباید انجام شود چرا که مانع از اجرای صحیح کد در سایتتان می‌شود.

بعد از دریافت اینماد باید چه‌کار کنیم؟

بعد از اینکه تمام مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک را باموفقیت به اتمام رساندید، شما باید در طول مدت زمان فعالیت تمام مواردی که در تعهدنامه پذیرفته‌اید را رعایت کنید، در غیر این صورت نماد شما معلق و در مرحله‌ی بعد باطل می‌شود.

قوانینی که باید بعد از اخذ اینماد رعایت کنید:

 1. رعایت دقیق محتوای متن تعهدنامه که الکترونیکی امضا و قبول کرده‌اید.
 2. هرگونه تغییر در کسب و کار مثل تغییر آدرس و … را باید در اسرع وقت به مرکز اعلام کنید.
 3. به پیغام‌های ارسال شده توسط مرکز حداکثر پس از 2 روز پاسخ دهید.

 

حرف آخر مقاله آموزش اخذ اینماد

همانطور که در ابتدای این مقاله هم گفتم، گرفتن اینماد یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که باید در فرآیند طراحی و راه اندازی فروشگاه اینترنتی و سایت خدماتی، انجام دهید. اما از طرفی داشتن اینماد در سایت تاثیر مهمی در اعتماد مشتری دارد و عدم توجه به این موضوع باعث کاهش فروش و شانس موفقیت شما می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم که قدم به قدم دریافت اینماد را با هم مرور کنیم، این مقاله با تغییر فرآیند اخذ اینماد توسط مرکز تجارت الکترونیک وزارت صمت، برای راهنمایی بهتر شما بروزرسانی می‌شود.

پس فعلا با خیال راحت این مراحل را طی کنید. اگر هم که اخذ اینماد برایتان سخت و پیچیده است پیشنهاد می‌کنم 0 تا 100 مراحل اخذ اینماد سایت خود را به تیم حقوقی آژانس دیجیتال مارکتینگ انعکاس بسپارید.

رزومه‌ی ما در اخذ مجوز نماد اعتماد و لوگوی ساماندهی برای کسب‌وکارهای مختلف را در صفحه‌ی خدمات اخذ اینماد می‌توانید ببینید.

اگر سوال یا نظری در مورد این آموزش و اینماد داشتید، خوشحال می‌شویم که دیدگاه شما را هم در بخش نظرات بخوانیم.

سوالات متداول دریافت نماد اعتماد

برای دریافت نماد اعتماد چه مدارکی نیاز است؟

مدارک لازم برای دریافت اینماد شخصیت حقیقی تصویر کارت ملی و شناسنامه و برای شخصیت حقوقی تصویر اساسنامه، آگهی و شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل است.

هزینه و مدت زمان اعتبار اینماد چقدر است؟

هزینه‌ی ثبت اینماد 21 هزارتومن برای پست و 175 هزارتومان تعرفه‌ی مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک و مدت زمان اعتبار نماد اعتماد 2 سال از تاریخ صدور است.

شرایط اخذ نماد اعتماد برای سایت چیست؟

اصلی‌ترین شرط این است که در سایت و فروشگاه اینترنتی هزینه محصولات و خدمات مشخص شده و امکان ثبت سفارش به صورت انلاین وجود داشته باشد.

چه زمانی می‌توانیم برای دریافت نماد اعتماد اقدام کنیم؟

تنها زمانی می‌توانید برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای سایت و فروشگاه آنلاین خود اقدام کنید که سایت در مرحله‌ی نهایی و راه‌اندازی شده و امکان سفارش‌گیری بدون ایراد وجود داشته باشد. در مرحله کدنویسی و دمو امکان پذیر نیست!

آیا می‌توانیم کار اخذ نماد اعتماد را به دیگری واگذار کنیم؟

پاسخ این سوال بله است. شما می‌توانید با تکمیل فرم درخواست خدمات اخذ نماد اعتماد، 0 تا 100 مراحل اخذ اینماد را به کارشناسان حقوقی آژانس دیجیتال مارکتینگ انعکاس بسپارید. تمامی مراحل با هماهنگی شما انجام و اینماد برای سایتتان اخذ می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.